Kvadratura kruhu

Jeden ze tří klasických problémů antické matematiky formulovaný již v 5. století př. n. l., jež odolával staletí všem pokusům o vyřešení. Úkolem bylo sestrojit k danému kruhu čtverec o stejném obsahu jen za pomoci pravítka a kružítka. Až v roce 1882 bylo německým profesorem matematiky Lindemannem prokázáno, že Ludolfovo číslo π (3,141592653589) je transcendentní – volně řečeno nelze jej vyjádřit konečným způsobem a úloha kvadratury kruhu tak s definitivní platností nemá řešení. I dnes můžeme slyšet přirovnání neřešitelného problému ke „kvadratuře kruhu“.

Spojením písmen J a T, prvních písmen slov tvořících název společnosti JUSTTHINK s.r.o. (shoda s iniciálami jednatele společnosti je zcela náhodná), dostaneme stylizované řecké písmeno „Pí“. Ludolfovo nekonečně dlouhé číslo π (355/113 či v překladu dnešní doby ALT+960) je rovné obsahu kruhu s jednotkovým poloměrem neboli obsah kruhu je přesně PÍ krát větší než plocha čtverce o straně r.

A odtud náš piktogram s kruhovým obloukem a řeckým písmenem ve svém středu.

Kolo, bezesporu jeden z prvních převratných vynálezů lidstva datovaný tisíce let př.n.l., došel svého rozšíření díky potřebám a tvořivosti našich předků. I přes řadu vylepšení lze s nadsázkou i v našich časech říci „a přece se točí“.

Logo společnosti je chráněno ochrannou známkou. ®